Yazar: Regna Editör
01.09.2014

Eczacıbaşı – Koramic SAP ERP Sistem Entegrasyonu

İhtiyaç: Koramic şirketi, Eczacıbaşı Yapı grubu firmalarının üretici şirketlerinden biridir. Koramic şirketi Ağustos 2013 tarihine kadar Eczacıbaşı Yapı Grubu ile aynı SAP ERP sistemini kullanmaktaydı. Ağustos 2013 itibari ile Koramic şirketi bir sistem ayrıştırma projesine gitme kararı aldı. Aynı zamanda İntema (Yapı Grubu Yurt İçi Satış şirketi), Koramic malzemelerinin satışına devam edecekti. Daha önce iki şirketin aynı SAP ERP sistemini kullanması nedeniyle intercompany süreci kullanılabilmekteydi, ancak sistem ayrışmasından sonra hem Koramic sisteminin hem de Yapı grubu sisteminin satış işlemlerinde konuşabileceği bir sistem tasarlanma ihtiyacı oluşmuştu.

Sonuç: Yapı grubu sisteminde, İntema şirketinin bayileri için oluşan toptan satış siparişi, idoc teknolojisi kullanılarak Koramic sisteminde İntema şirketine satılacak şekilde oluşmakta ve üretime akmaktadır. Sipariş ardından teslimat aşamasında, Koramic ürünlerinin stok ve üretim bilgileri Koramic sisteminde tutulduğu için, teslimat aşaması Koramic sisteminde bağlamaktadır. Koramic sisteminde İntema için oluşan siparişe teslimat oluşturulur ve bu teslimat bilgisi yine idoc teknolojisi ile Yapı sisteminde İntema’nın bayiye teslimat çıkışı yapmasını sağlar. Teslimat aşamasından sonra, Koramic sisteminde oluşturulan İntema faturasının arkasından da yine bir idoc kullanımı ile, İntema şirketinin bayisine keseceği fatura oluşturulur. Yapı sisteminde oluşan bayi faturasının arkasından ise İntema şirketinin oluşturacağı koramic satıcı kaydı otomatik oluşmaktadır.

Kurgulanan bu süreçle birlikte, iki şirketin ayrı sistemler kullanıyor olmalarına rağmen intercompany sürecini işletebilmeleri sağlanmıştır.

İki sistemin bu şekilde entegre çalışabilmesi için, ana veri (müşteri,malzeme),koşul kaydı (brüt fiyat, nakliye,..) vb. entegrasyonlar da sağlanmıştır.

Bütün entegrasyon noktalarının kontrol edilebilmesi için iki sistemi karşılaştıran raporlamalar yapılmıştır.