Author: Regna Editör
19.02.2014

Çilek Mobilya SAP CRM Projesi

Regna Danışmanlık, Çilek Mobilya SAP Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) projesiyle birlikte SAP CRM modüllerinin Pazarlama ve Satış Sonrası Hizmet (SSH) alanındaki uygulamalarını başarı ile tamamlamaktadır. Çilek Mobilya’nın bayi ve mağazalarının kullandığı Çilekse sistemi ve merkezde kullanılan SAP ERP sistemi ile SAP CRM sistemi arasında entegrasyon yapılmıştır. SAP CRM sisteminde bu iki sistemden alınan verilerle beslenecek şekilde Pazarlama ve SSH işlemleri yapılmaktadır.

KAZANIMLAR
Pazarlama Yönetimi:

· Çilek Mobilya müşteri verileri SAP CRM uygulamasından önce hem Çilekse, hem de SAP ERP sisteminde dağınık olarak bulunmaktaydı. SAP CRM uygulaması sonrasında bu iki sistemde bulunan müşteri verileri tek bir sistemde toplanmıştır.
· Çilek Mobilya bayileri ve bireysel müşterileri için SAP CRM sistemi üzerinde düzenlenen kampanyaların SAP ERP ve Çilekse sistemlerinde de uygulanabilirliği sağlanmıştır.
· SAP CRM sisteminde müşterilerin çocuk bilgileri tutulmaktadır ve çocukların yaş ve cinsiyetlerine bağlı kampanyalar düzenlenebilmektedir. Bu ayrımlar Çilek Mobilya’ya kampanya düzenleme sürecinde hedef kitle belirleme konusunda kolaylıklar sağlamıştır.
· Daha önce Çilek Mobilya’dan alışveriş yapmış olan müşterilerin yaptıkları alışveriş tutarları doğrultusunda belirli kampanyalara dahil olmaları sağlanmıştır.
· Kampanyanın hedef kitlesi ve içeriği belirlendikten sonra müşteriye özel random kodla birlikte Çilek Bayilerinden kampanyalara dahil olmaları sağlanmıştır.

Satış Sonrası Hizmetler (SSH):

· Çilek bayilerinin ve müşterilerinin şikayetleri ve talepleri SAP CRM sistemi üzerinde takip edilmesi sağlanmıştır.
· Takip edilen şikayetler üzerinden müşteri kaynaklı veya fabrikasyon kaynaklı hatalarda ücretli veya ücretsiz yedek parça siparişleri, iade siparişleri oluşturularak SAP ERP sistemine entegre edilen bir süreç tasarlanmıştır. Bu süreçle birlikte bir yedek parça siparişinin ücretsiz gönderilmesinin hangi şikayet üzerine olduğu vb. detaylar takip edilebilecektir. Bu süreçle birlikte ücretli ve ücretsiz yedek parça, iade siparişi süreçlerinin detaylı takibi sağlanmıştır.
· Şikayet takibi Merkez SSH ekibinin bayilerin ve nihai müşterilerin sipariş, şikayet ve talep takiplerini kolaylaştırmıştır.
· Telefon çağrısı ile Çilek Mobilya’ya ulaşan müşteriler için Merkez SSH ekibi şikayet ve talep bildirimi almakta ve bu şikayet ve taleplerin takibini yapabilmektedir.
· Çilek Mobilya’nın bayilerinin isteklerini toplu bir şekilde takip edebilmesi ve Çilekse sisteminden taleplerini direkt olarak Merkez SSH ekibine iletebilmesi sağlanmıştır. Bayiler kendi bayiliklerini ilgili tabela değişim taleplerini dahi bu sistem üzerinden merkeze iletebileceklerdir.

Old blogs
 • 07.08.2018 SAP Customer Experience (CX) Nedir?

  Customer Experience, SAP’nin aslında içerisinde C/4 HANA’nın da bulunduğu yeni CRM yaklaşımıdır diyebiliriz. C/4 HANA’nın çıkışından biraz bahsetmek lazım. CRM, klasik yaklaşımda bilindiği üzere satış, servis, pazarlama ve raporlama imkanları sunuyordu ve

 • 06.07.2018 SAP C/4HANA, CX (Customer Experience) Nedir?

  SAP CX Nedir? SAP’nin yeni stratejisi olan C/4HANA, CX yani Customer Experience hakkında detay bilgi için bize ulaşabilirsiniz!

 • 24.04.2018 CRM pazarın en büyüğü oldu!

  2017 yılı sonunda pazarın lideri olan “Veri Tabanı Yönetim Sistemi” büyüklüğünü geçerek rekora giden CRM, yazılım pazarının en büyüğü oldu. Pazarın en büyüğü olan CRM büyüme oranı ile de diğer çözümleri geride bıraktı.

 • 16.04.2018 Hybris Marketing Genel Bakış

  Çevrim içi reklamlar, e-posta bültenleri, e-posta formları hazırlamak ve müşterilerimizle paylaşmak oldukça önemli. Artık günümüzde birçok ürün ve/veya hizmet sağlayıcı neredeyse standart olarak bu reklamları yapmakta ve hedef kitlesini oluşturmaya çalışma

 • 11.04.2018 Dijital Ekonomi, Dijital CRM Nedir?

  Teknolojik gelişmeler ve yenilikler yaşam alanlarındaki ekonomik ve sosyal yerini derinleştirirken, ekonomi modelini de köklü bir şekilde değiştirmektedir. 1900’lü yıllarda etkin olan Endüstriyel Ekonomi modeli, 1950’li yıllar itibariyle yerini Tüketim

 • 09.04.2018 SAP, Callidus’u satın aldı!

  Satış Performansı Yönetimi ve Konfigürasyon-Fiyat-Teklif (CPQ) uygulamaları ile öne çıkan Callidus Software, SAP tarafından satın alındı. SAP Hybris Cloud ürün ailesine katılacak olan Callidus ürünleri ile daha da güçlenecek olan Hybris aşağıdaki çözüml

 • 04.04.2018 SAP S4CRM Nedir?

  SAP S/4HANA dönüşümü ile birlikte efsane CRM geri döndü! S4CRM ile tanışma zamanı! SAP daha önce hazırlığını yaptığı CRM dönüşümü projesi ile ilgili ürünleşme safhasındaki ilk adımı atarak Mart ayında “SAP S/4HANA for Customer Management 1.0” sürümünü

 • 23.02.2018 İnoksan SAP CRM ve Mobilite (Fiori) Projesi

  İnoksan SAP CRM ve Mobilite (Fiori) Projemiz başarıyla canlıda! Projede perakende ve bayi satış, pazarlama ve garanti süreçlerinin yanı sıra çağrı merkezi entegrasyonu yaptık.

 • 20.02.2018 Gigya ile Mükemmel Zamanlama, Yeni Nesil Müşteri İlişkileri

  SAP, sektörün önde gelen araştırma raporlarında en güvenli müşteri profilleme platformu çıkan Gigya’yı satın aldı. Müşteri ile şeffaf bir ilişki kurulmasına olanak sağlayan Gigya ile geleceğin müşteri ilişkileri yeniden tasarlanıyor. Müşteri ile rahatsız e

 • 29.12.2017 Eczacıbaşı Yapı Grubu’na Regna’yı Sorduk

  Eczacıbaşı Yapı Grubu IT Yöneticisi Önder Evin’e Regna’yı sorduk. Hazırladığımız video için tıklayın. *Önder Evin’e sorularımızı cevapladığı ve iş ortaklığı için teşekkür ederiz.