Author: Regna Editör
11.04.2018

Dijital Ekonomi, Dijital CRM Nedir?

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler yaşam alanlarındaki ekonomik ve sosyal yerini derinleştirirken, ekonomi modelini de köklü bir şekilde değiştirmektedir.

 

1900’lü yıllarda etkin olan Endüstriyel Ekonomi modeli, 1950’li yıllar itibariyle yerini Tüketim Ekonomi modeline bırakırken günümüzde artık Dijital Ekonomi modeli popülerlik kazanmış ve ağırlığı her geçen yıl artarak genişlemektedir.

 

Endüstri 4.0 ile yeniden şekillenen üretim süreçleri ile birlikte online pazarlama, dijital reklam, mobil uygulamalar vb. dağıtım/pazarlama kanallarının dönüşümü geleneksel ekonomik yaklaşımları yetersiz bırakmıştır.

 

Tüketicilerin üreticilere doğrudan ulaşabildiği yeni dönemde, geleneksel bayi ve klasik satış kanalları trendleri düşmekte, üretilen ürün veya hizmetin tüketiciye ulaştırma kanalları farklılaşmaktadır. Üretilen ürün veya hizmetin kalitesi kadar, tüketici ile etkileşimin kalitesinin ölçüldüğü yeni dönemde, tüketici alışkanlıklarını takip etme, önerilerini dinleme ve şikayetlerini hızlı çözebilen, yani bu dönüşüme hızlı ayak uyduran kurumlar öne çıkmaktadır.

 

Dijital Ekonomi dönüşümünde CRM yaklaşımları da değişmektedir. Klasik CRM yaklaşımlarının yetersiz kalacağı ön görülen yeni ekonomi düzeninde Dijital CRM yaklaşımının öneminin giderek artması beklenmektedir.

Sosyal CRM kavramını da barındıran Dijital CRM yaklaşımında, büyük veri yönetimi oldukça önemlidir. İlerleyen dönemlerde nesnelerin interneti (IoT) kullanımın yaygınlaşması ile büyük veri havuzunun genişleyeceği ve artık nesnelerin de analiz edilerek tüketici alışkanlıklarının tahminleneceği planlanmaktadır. Büyük veriyi yapısal ve yapısal olmayan şeklinde sınıflandırarak anlamlı pazarlama stratejileri öneren sistemler bu anlamda oldukça önemlidir. 

 

Dijital CRM yaklaşımı, tüketiciyi anonim olarak sınıflandırmak ve tüketici gruplarını dinamik oluşturmak suretiyle pazarlama ve satış konularında karar destek mekanizması işlevi görmeyi amaçlar.

 

SAP’nin bu yaklaşımda öncü bir servis sağlayıcı olması sebebiyle, dijital çağda yaşanan ve ilerde yaşanabilecek ihtiyaçlara çözüm sunabilecek altyapı sağlaması anlamında diğer rakiplerine göre oldukça avantajlı bir konumda bulunmaktadır.

 

Dijital CRM yaklaşımında, büyük veri analizlerinin devreye girmesi ve Analitik CRM ile Operasyonel CRM yaklaşımlarının artık ayrılmaz bir parça olmasının anlaşılması sonucu bütünleşik mimaride ele alınması ihtiyacı ile yeni veri tabanı modellerinin kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

 

Bu anlamda günümüzde popülerleşen in-memory database yaklaşımları sonucu SAP HANA veri tabanı ile müşterilerine çözüm üretmiştir.

Dijital Ekonomi modelinde pazarlama, satış ve servis süreçlerinde uygulanabilen Dijital CRM yaklaşımı bu anlamda in-memory database mimarisi üzerinde konumlanmalıdır. SAP S4CRM, CRM ve Hybris çözümleri HANA veri tabanı ile bu ihtiyacı karşılamaktadır.

 

SAP S4CRM, CRM ve Hybris ürün ailesi hakkında detaylı bilgi almak ve demo talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
Old blogs
 • 07.08.2018 SAP Customer Experience (CX) Nedir?

  Customer Experience, SAP’nin aslında içerisinde C/4 HANA’nın da bulunduğu yeni CRM yaklaşımıdır diyebiliriz. C/4 HANA’nın çıkışından biraz bahsetmek lazım. CRM, klasik yaklaşımda bilindiği üzere satış, servis, pazarlama ve raporlama imkanları sunuyordu ve

 • 06.07.2018 SAP C/4HANA, CX (Customer Experience) Nedir?

  SAP CX Nedir? SAP’nin yeni stratejisi olan C/4HANA, CX yani Customer Experience hakkında detay bilgi için bize ulaşabilirsiniz!

 • 24.04.2018 CRM pazarın en büyüğü oldu!

  2017 yılı sonunda pazarın lideri olan “Veri Tabanı Yönetim Sistemi” büyüklüğünü geçerek rekora giden CRM, yazılım pazarının en büyüğü oldu. Pazarın en büyüğü olan CRM büyüme oranı ile de diğer çözümleri geride bıraktı.

 • 16.04.2018 Hybris Marketing Genel Bakış

  Çevrim içi reklamlar, e-posta bültenleri, e-posta formları hazırlamak ve müşterilerimizle paylaşmak oldukça önemli. Artık günümüzde birçok ürün ve/veya hizmet sağlayıcı neredeyse standart olarak bu reklamları yapmakta ve hedef kitlesini oluşturmaya çalışma

 • 11.04.2018 Dijital Ekonomi, Dijital CRM Nedir?

  Teknolojik gelişmeler ve yenilikler yaşam alanlarındaki ekonomik ve sosyal yerini derinleştirirken, ekonomi modelini de köklü bir şekilde değiştirmektedir. 1900’lü yıllarda etkin olan Endüstriyel Ekonomi modeli, 1950’li yıllar itibariyle yerini Tüketim

 • 09.04.2018 SAP, Callidus’u satın aldı!

  Satış Performansı Yönetimi ve Konfigürasyon-Fiyat-Teklif (CPQ) uygulamaları ile öne çıkan Callidus Software, SAP tarafından satın alındı. SAP Hybris Cloud ürün ailesine katılacak olan Callidus ürünleri ile daha da güçlenecek olan Hybris aşağıdaki çözüml

 • 04.04.2018 SAP S4CRM Nedir?

  SAP S/4HANA dönüşümü ile birlikte efsane CRM geri döndü! S4CRM ile tanışma zamanı! SAP daha önce hazırlığını yaptığı CRM dönüşümü projesi ile ilgili ürünleşme safhasındaki ilk adımı atarak Mart ayında “SAP S/4HANA for Customer Management 1.0” sürümünü

 • 23.02.2018 İnoksan SAP CRM ve Mobilite (Fiori) Projesi

  İnoksan SAP CRM ve Mobilite (Fiori) Projemiz başarıyla canlıda! Projede perakende ve bayi satış, pazarlama ve garanti süreçlerinin yanı sıra çağrı merkezi entegrasyonu yaptık.

 • 20.02.2018 Gigya ile Mükemmel Zamanlama, Yeni Nesil Müşteri İlişkileri

  SAP, sektörün önde gelen araştırma raporlarında en güvenli müşteri profilleme platformu çıkan Gigya’yı satın aldı. Müşteri ile şeffaf bir ilişki kurulmasına olanak sağlayan Gigya ile geleceğin müşteri ilişkileri yeniden tasarlanıyor. Müşteri ile rahatsız e

 • 29.12.2017 Eczacıbaşı Yapı Grubu’na Regna’yı Sorduk

  Eczacıbaşı Yapı Grubu IT Yöneticisi Önder Evin’e Regna’yı sorduk. Hazırladığımız video için tıklayın. *Önder Evin’e sorularımızı cevapladığı ve iş ortaklığı için teşekkür ederiz.