Yazar: Regna Editör
29.03.2017

Veri Tekilleştirme Nedir?

Veri tekilleştirme, tekrarlanan, dağınık ve kirli verinin, bir standarda oturtularak temizlenmesidir.

 

Veri tekilleştirme, büyük ölçekli veri yedeklemelerinden ötürü ortaya çıkan yüksek maliyeti düşürmek adına önemli bir kavramdır ve günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

 

Örneklendirmek gerekirse, kendi bünyesinde bağımsız firmaları ve markaları olan bir holdingi düşünelim. Müşteri bu firmaların (ve markaların) her birinden alışveriş yapıyor ve bu müşteriye ilişkin CRM sistemlerinde birden fazla veri var. Müşterimiz, ihtiyaçları ve satın alma yönelimleri doğrultusunda holding bünyesindeki firmaların sadakat kartlarına sahip. Fakat problem şu ki, müşteri adına farklı kartlar mevcut olduğu işin müşterinin takibi zorlaşıyor.

 

Müşteri benzer nitelikteki iki firmadan birinden ayda bir kere, diğerinden daha fazla alışveriş yapıyor olabilir. Müşteriye, daha az alışveriş yaptığı benzer nitelikteki firmayı hatırlatmamız gerekebilir. Bu nedenle müşterinin her firmanın veri tabanındaki verisi birleştirilir ve toplu bir veri oluşturulur. Gerektiğinde hatırlatmak için, verileri daha rahat takip etmek için ya da müşteriye özel çeşitli indirimlerle onun dikkatini çekmek için, tekilleştirilmiş veriden yararlanılabilir.

 

Kısacası tekilleştirme ile hem CRM sistemini optimize etmiş oluruz hem de müşteri ve ihtiyaçlarını daha doğru bir biçimde analiz etmiş oluruz.

 

Veri tekilleştirme ne gibi kazançlar sağlar?

  • Doğru ve tutarlı müşteri verisi sağlar.
  • Müşteri hareketlerinin takip edilebilir ve kontrol edilebilir olmasına imkan verir.
  • Üzerinde çalışılması gereken verinin azaltılması sayesinde segmentasyon gibi işlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlar.
  • Disk alanı ve donanım ihtiyacının azalmasını sağlar.
  • Yüksek depo kullanımından ötürü ortaya çıkan maliyetleri düşürür.
  • Gereksiz veya tekrarlayan bilgileri kaldırarak veri aktarımlarını optimize eder.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.